Aranje Nedir, Nasıl Yapılır?

Fransızca “düzenleyen, düzenleyici” kelimesinin dilimize geçen hali olan arenje bir müzik deyimdir. Bir müzik eserinin enstrümanlar ve ses kayıt unsurlarının düzenlenerek oluşturulduğu formudur. Bestenin hayata geçirilmesi sırasında enstrümanların nasıl bir fonksiyon üstleneceğinin belirlendiği süreçtir. Kısaca, bir şarkı ancak aranje edilerek dinlediğimiz şeklini alır. Müzik aranjmanı bir bestenin hayata geçirilmesinde kritik ve büyük bir rol üstlenir.
Çoğu kişi aranje etmeyi stüdyoda enstrümanlarla birlikte seslendirilip kaydedilen şarkılara sonradan yapılan bir çeşit ses düzenleme işlemi sanır. Oysa aranje, kayıtta hangi enstrümanın ne şekilde performans göstereceğine, hangi fonksiyonu nasıl üstleneceğine karar verilen, müzik kaydının bir çeşit mimarisinin kurulduğu işlemdir. Müzisyenler sırayla gelip kendi kayıtlarını yaparlar. Aranje etmek, sadece insan sesiyle okunan bir besteyi ete kemiğe bürüme işlemi gibi düşünülebilir. 
Uzman bir aranje yapım şirketi ve bir aranjör; bestenin, solistin ve müzik türünün ruhuna uygun bir aranje yaklaşımı belirler. Günümüzde özellikle rap ve benzeri teknolojik ritimlerin yoğun kullanıldığı çalışmalarda; dijital olarak kaydedilen, enstrüman fonksiyonu üstlenen sesler de kullanılmaktadır. Bugün artık bilgisayar destekli enstrümantal seslerle yapılan aranjeler de bulunmaktadır. Bazı durumlarda bilgisayar ve gerçek müzik aletleriyle ses kayıtları birlikte kullanılmaktadır. 
Eserin aranje edilmiş haline aranjman denir. Aranje işlemini gerçekleştiren kişiler de aranjör diye nitelendirilir. Aranje etme işlemi günümüzde ses teknolojilerinin imkânlarından ciddi olarak yaralansa da temel olarak gerçek enstrüman kaydının ana görevi oynadığı bir süreçtir. Aranjörün müzik bilgisi çok iyi olmalıdır. Hem ses, hem nota, hem enstrümanlar hem de gerekirse uygulanacak teknolojik dokunuşlar konusunda aranjörün belirli bir yetkinliği olmalıdır.
 
Müzik aranjmanı temel olarak sanatsal bir dokunuştur. Aranjör besteciden sonra bir müzik eserinin oluşturulmasında en önemli kişidir. Hem teknik bilgi hem de yaratıcı müzik yeteneği açısından yetkin bir seviyede olmalıdır. Aksi takdirde, örneğin söz konusu popüler bir şarkıysa kitlelere ulaşması sekteye uğrayabilir. Sanatsal yönü güçlü bir müzik eserinde de kötü veya sıradan bir aranje eserin müzikal seviyesini aşağı çekecektir.
Studio of garden Akademi, müzik çalışmaları için gelişmiş bir ses kayıt stüdyosu olarak aranjörlerin ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli teknik kayıt ortamını sağlıyor. Çalıştığı deneyimli ve yetkin aranjörlerle birlikte aynı zamanda aranje yapım şirketi olarak da hizmet veren Studio of garden Akademi, gelişmiş ve donanımlı bir kayıt ortamına sahip.
Fotoğraf çekimi ve klip çekimi gibi prodüksiyon hizmetlerinin de verildiği Studio of garden Akademi, müzik sektörü profesyonelleri için ideal ve kapsamlı bir hizmet bütünü sunuyor. 
× Whatsapp