Single Nasıl Yapılır? (Nasıl Yapılmaz!)

Günümüzde single şarkıların tüketicilere sunulmasında en önemli ticari müzik formlarının başında geliyor. Pek çok durumda artık gözde sanatçılar bile fazla sayıda albüm çıkarmamakta, single çalışmalarını müzik üretimlerinin temeline oturtmaktalar.
Single’ın amatörlükten profesyonelliğe geçiş aşamasında sanatçılar için özellikle önemli olduğu belirtelim. Bu aşamada ses tonunuza uygun güçlü bir şarkıyı başarılı bir okuma ve aranjeyle profesyonel kayıt altına almak kariyeriniz için kritik ve etkili bir adım olabilir.
Bu önem nedeniyle aranjeden, ses stüdyosunun seçimine kadar tüm aşamaları imkânlarınız dâhilinde en kaliteli şekilde gerçekleştirmeye çalışmalısınız.
– Şarkı seçimi
Doğru şarkı konuşulmaya, hit olmaya adaydır. Single nasıl yapılır? diye düşünmeye başlayan insan ilk olarak şarkı üzerine yoğunlaşmalıdır. İnsanlar şarkıları dinlerler. Her müzik türünde pek çok klasikleşmiş eser uzun yılardır farklı şarkıcılar tarafından seslendirildiği halde insanlar bıkmadan dinlemeye devam ediyorlar. Müzikseverler hayran oldukları şarkıcıların, grupların bile aslında şarkılarıyla birlikte yorumlarını dinlemeyi severler. Eğer şarkı kendilerini çekmezse, dünyanın en iyi sesi bile söylese o şarkıyı es geçer, aynı sanatçının beğendikleri şarkısını dinlemeye devam ederler.
O nedenle iyi bir besteyle yola çıkılması önemlidir. Çevreden bütçenize uygun, ışık veren bir beste bulamazsanız ve beste yeteneğiniz varsa, şarkıcı olarak kendi şarkınızı bestelemeyi de deneyebilirsiniz. Sonuçta kendi duygularınızı ve okuma tarzınızı en iyi bilen yine sizsiniz.
Diğer bir yöntem ise telifini ödeyerek beğenilen güncel veya klasik bir eseri seslendirmek olabilir.
Şarkı seçiminde en önemli nokta, ses renginize ve tarzınıza uygun bir seçim yapmaktır. Çünkü siz şarkıcı olarak bir yola çıkmışsanız sesinizi güzel ve dinlenir kılan bazı yönler bulunur mutlaka. İşte bu yönlere uygun bir seçim yapmak şarkıcılıkta başarı yolunun, özelde de iyi bir single çıkarmanın ana anahtarıdır. Ses kayıt stüdyosu aşamasına geldiğinizde şarkı seçimi için başa dönmeniz çok zor olur.
– Aranje, miks ve master aşamaları
İyi bir prodüktör ve aranjörle çalışmak da kritik bir önem taşır. Aranje doğrultusunda tüm kayıtların bitirilmesi sonucu mix ve master gibi başka ses kayıt tekniğiyle ilgi işlemler de uygulanır.
– Tanıtım aşaması
Bir single’ın hangi platformlarda olacağı, insanlara nasıl duyurulacağı da önemli bir iştir. Bu nedenle prodüktörün geçmişinde, single-albüm tanıtım ve dağıtım alanlarında başarı öykülerinin bulunması önemlidir.
Doğru bir ses kayıt stüdyosu, albümün başarısında etkili diğer bir faktördür. Kaliteli bir ses kaydının değeri ortadadır. Studio of garden Akademi ideal kayıt ortamı yanı sıra, yılların deneyim ve uzmanlığıyla size single üretimin tüm aşamalarında talep ettiğiniz çözümleri sunar. Fotoğraf ve klip çekimi dahil tüm single sürecini tek çatı altında gerçekleştirebileceğiniz Studio of Garden Akademi, yıldız sanatçılardan genç yeteneklere tüm müzisyenlerin gözdesi.

× Whatsapp