Yıldızlara Ulaşmak: Sanatçı Adayları Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Tanınmış bir şarkıcı olmak, belki kendi bestelediği belki de keşfettiği unutulmaz bir şarkıyla büyük bir çıkış yapmak, gönüllere taht kurmak, yolda selfie için yollarının kesilmesi… Bunlar müzik kariyeri yapmak isteyen her müzik türünde şarkıcı adaylarının düşleri arasında yer alır muhtemelen. Ama müziğe, şarkıcılık kariyerine başka türlü yaklaşanlar da vardır. Bu yazımızda hem “Doğru yaklaşım hangisi?” hem de “Genç bir sanatçı adayı mesleki yolcuğunda hangi kritik kararları, nasıl vermeli?” sorularının peşine düşeceğiz.
İlk tavsiyemiz alanında başarıya ulaşmış kişilerin ortak ama sıkça gözden kaçan bir mottosu olacak: Sen işini en iyi haliyle öğrenmeye ve icra etmeye odaklan, gerisi kendiliğinden gelir.
Gerçekten de genç bir sanatçı alınması gereken yolu değil sadece hedefi önemserse, yolda hatalar yapma ihtimali yükseklir. Kendini ilk gün bir kapak fotoğrafı çekimi veya klip çekimi randevusunda bulmayı beklemek hayal kırıklıklarına neden olabilir.
Bu gezegende sesi güzel olan, içinde başarılı bir sanatçı kumaşı barındıran birçok insan var. Önemli olan o kumaşın nasıl dokunduğu.
Bu anlamda ilk görev, alanında kendini geliştirmek isteyen sanatçı adayının kendisine düşüyor. Performansında eksiklik olan ses tekniği ve müzik bilgisi açından geliştirmesi gereken noktalar nelerdir? Unutulmamalı ki bu eksikleri tamamlamadan basamakları tırmanmak neredeyse imkânsızdır. Neredeyse diyoruz çünkü bazen,henüz sesini doğru kullanamayan bir şarkıcıya kısa yoldan şöhret ve başarı basamakları açılabilir. Ama kısa sürede de gerisin geri kapanabilir bu kapılar.
Başarıya giden adımlar sağlam adımlardır. Basmakları hızlı tırmansanız bile hiçbir basamağı es geçmemeniz gerekir. Eksiklerinizi tamamlamalı, hatta bunu keyifle yapmalısınız ki değişimi ve ilerlemeyi özümsesin tekniğiniz. Hayal ettiğiniz albümün kapak fotoğrafı çekim günü geldiğinde içiniz rahat olsun.
Bu noktada doğru, profesyonel bir yapımcı ve solist koçunun desteğini alabilmek önemlidir. Yetkin olmayan profesyonel biri yarar yerine zarar getirebilir, potansiyelinizi tam kullanmanıza engel teşkil edebilir. Klip çekimi konusundaki amatörce bir seçim, o iddialı şarkının beklenen patlamayı gerçekleştirmesine engel oluşturabilir.
İyi bir prodüktör yıldızınızı nasıl parlatacağını da bilen biridir aynı zamanda. İşin sırlarından belki de biri budur.
Kısacası, doğru kişilerle çalışmak önemli ama bunların yanı sıra işin marketing ve imaj bölümünün, size yapılan yatırımın niteliği de önemlidir, kendinizi ara vermeden geliştirmeye devam etmeniz de.
Müziği bir yaşam tarzı haline getiren, şarkı söylemeden durmayan sanatçıların yollarında daha mutlu ve başarılı ilerleme ihtimalleri yüksektir. İşin marketing adımları da yıldız adayının rüzgarı olacaktır.

× Whatsapp