Türkiye’de Uzun Süre Gündemden Düşmeyen Şarkılar

Türkiye’de Uzun Süre Gündemden Düşmeyen Şarkılar

Türkiye’de uzun süre gündemden düşmeyen şarkılar etkisini hâlâ devam ettiriyor. Tabii doğanın kanunu gereği, her yeni eskiyor. Her şey unutuluyor, modası geçiyor. Şarkılar da bu döngüden nasibini alıyor.

Ama bazı şarkılar var ki, yıllar boyu yankı uyandırmayı sürdürüyor. Anlamlı sözleriyle dillerde, etkileyici melodileriyle hafızalarda iz bırakıyor. Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, hep bir yerlerde terennüm edilip duruyor.

Sosyal medyayı sallayan, müzik piyasasına damga vuran o şarkılardan bir demet yaptık… Kulaklarınızın pasını silmeye hazırsanız, daha fazla durmayın!

Tüm Zamanların En Sevilen Şarkıları

Sevinç, hüzün, hasret, aşk acısı… Tüm duyguların tercümanı şarkılar. Kimi zaman yaramıza tuz basıyor, kimi zaman da merhem oluyor onlar…

Hepsi ayrı ayrı derin mânâlar barındırıyor. Hepsinin kendine özel bir hikâyesi var ardında. Fakat bazı şarkılar diğerlerinden bir adım öne çıkıyor.

Öylesine ses getiriyorlar, öylesine beğeniliyorlar ki; zamana meydan okuyor, hiç unutulmuyorlar.

Şimdi sizi, onlardan bazılarıyla baş başa bırakacağız. Doyumsuz bir nostalji şölenine var mısınız?

İşte, ülkemizde uzun süre gündemden düşmeyen şarkılar listesi:

Kadınım – Tanju Okan

tanju okan kadınım

Her dinlediğinde bizi başka âlemlere götüren, içimizi ısıtan, gerçek aşkın var olduğunu anımsatan bir şarkı bu. ‘Kadınım’ sözü, onu bir meta olarak gören zihniyet sahiplerinin kullandığı anlamda değil, ‘en değerlim, göz bebeğim’ mânâsında kullanılıyor.

Tabii ki böyle bir şarkıyı yorumlamak bize düşmez ama, bu şarkı insanı sabaha kadar aşktan konuşmaya teşvik ediyor.

O zaman biz susalım, bırakın şarkı konuşsun!

Yalan – Candan Erçetin

Yalan – Candan Erçetin

En büyük gerçeği, ‘Yalan’ şarkısıyla nasıl da veciz bir şekilde özetliyor Candan Erçetin: ‘Dünyada ölümden başkası yalan.’

Kulaklarınızı şenlendirmek, kalbinizi tarifsiz duygularla ödüllendirmek istiyorsanız şarkının linki burada!

Ellerim Bomboş – Fatih Erkoç

Fatih Erkoç

Tüylerimizi diken diken eden bir şarkı daha. İnsan; ‘bu şarkının çıktığı zamanda olmak vardı.’ Demekten kendini alamıyor.

Pek çok sanatçının yeniden yorumladığı bu şarkı, her defasında farklı bir anlam kazanıyor. Âdeta bitip tükenmeyen bir hazine gibi, duygu içinden duygu çıkıyor…

Sevdiğinden ayrılan teselliyi bu şarkıda buluyor. Romantizmin doruklarına çıkaran bu şarkı, tekrar tekrar dinlenmeyi hak etmiyor mu?

Öyleyse sizi buraya alalım.

Depresyondayım – Göksel

Depresyondayım – Göksel

Melankoliğe bağlamak mı istiyorsunuz? Öyleyse ihtiyacınız olan malzeme işte bu! İtinâ ile efkârlandıran, depresife bağlatan bu unutulmaz şarkı, insana panzehir gibi geliyor.

Zira bazen üzülüp ağlamaya ihtiyacımız var. Acılarımızı içimize atmaktansa, bu tarz şarkılarla gaza gelip biraz dağılmak en mantıklısı. Böylece toparlanmamız daha kolay olur.

Her zaman güçlü görünmek, derdimizi kendimizden saklamak zorunda değiliz. O halde açın, doya doya dinleyin!

Kızımız olacaktı – İzel

Kızımız olacaktı – İzel

Türkiye’de uzun süre gündemden düşmeyen şarkılar içinde bir başka depresyon sebebi daha! İnsana derinden bir ‘ah!’ çektiren bu şarkı, aşk acısını bir tokat gibi çarpıyor yüzümüze.

‘Ne yaptın be İzel? Ciğerimizi dağladın!’ diyor ve sizi bu efsanevî şarkıyla baş başa bırakıyoruz.

Araba – Mustafa Sandal

Mustafa Sandal

Bir bu şarkıyı, bir de ‘denize düşeni kim kurtarır? Mustafa Sandal.’ Esprisini duymayan yoktur herhalde. (O esprinin farklı versiyonları da var ama neyse…)

Lafı uzatmıyoruz ve size bu şarkıyı arz ediyoruz!

Aşk her şeyi affeder mi – Özlem Tekin

Özlem Tekin

Bu sorunun cevabı herkese göre değişiyor. Fakat hem fikir olduğumuz bir nokta var ki, Özlem Tekin’in bu şarkısı tek kelimeyle bir şâheser!

Hepsi grubunun da yıllar önce seslendirdiği bu şarkı, her dinleyişte bizi yıllar öncesine götürüyor. Dinlemek için buyurun!

Şımarık – Tarkan

Tarkan

Dünyanın megastar lâkabıyla tanıdığı Tarkan, her şarkısıyla olay olmayı başarıyor. Bu da onların başında geliyor. Pop müziğin prensi olarak bilinen Tarkan’ın bu şarkısını yine, yeni, yeniden dinlemeden olmaz! O zaman pamuk eller bağlantıya tıklasın!

Uykusuz her gece – Ajda Pekkan

Uykusuz her gece – Ajda Pekkan

Aşk zor, uykusuzluk daha da zor. 😂

Şimdi sahne sırası Süperstar’da!

Gül Pembe – Barış Manço

Barış Manço

Böyle bir sesi, böyle bir sanatçıyı ve dillere destan şarkılarını unutmak mümkün mü? İçimizde hep bir burukluk ile dinlediğimiz Barış Manço şarkıları, her zaman gönlümüzün listesinde bir numara olmaya devam edecek. Yazımıza konu olan Gül Pembe şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Uzun Süre Gündemden Düşmeyen Türk Şarkılar

Bu listeye binlerce şarkıyı dâhil etmek mümkün. Yukarıdaki parçalara ek olarak, şunlar da ilk günden bu yana büyüsünü koruyor:

Türkiye’de uzun süre gündemden düşmeyen şarkılar listemizle zamanda yolculuğa çıktık. Dinlemekten bıkmadığımız, yılların asla eskitemediği, bilakis daha da gençleştirdiği, zamanın ötesine geçmiş şarkıları yâd ettik.

Umarız bu şarkılar sizde izini kaybettiğiniz, yeniden bulmak istediğiniz o güzel duyguların yeniden filizlenmesine vesile olur. Güzel anılarınızı hatırlatır, geleceğe ümitle bakmanıza yardım eder. Öyle ya; şarkılar olmasa, insanın kendine bile itiraf etmekten çekindiği duygularının zincirlerini kim çözebilir?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp