Sanatçı Menajeri Nasıl Olunur?

sanatçı menajeri

Sanatçı Menajeri Nasıl Olunur?

Günümüzde sanatçılar kendini göstermek ve sektörde var olmak için menajere ihtiyaç duyar. Çok açık bir meslek olduğu için “Sanatçı Menajeri Nasıl Olunur? konusu da bir hayli fazla merak edilmektedir. Son zamanlarda çok fazla şarkıcı çıkış yaptı. Ancak bunlardan sadece bazıları varlığını devam ettirebildi. Çünkü ses ya da yetenek kadar menajer de büyük önem taşıyor. Şarkıcıların, sektördeki tüm bağlantılarının güçlü olması, mümkünse işinde uzun yıllar tecrübe edinmiş menajerlerle çalışması iyi olacaktır. Ancak menajerler de başlangıçta deneyimsizlerdir. Peki sanatçı menajeri nasıl olunur ve nasıl bu işte deneyim kazanılır? Bu noktada yine çok önemli olan konu bağlantılar oluyor. Sektörde iyi bağlantılarınız mevcutsa siz de çabalayarak ünlü, sanatçı, şarkıcı menajeri olabilirsiniz. Sadece konser ve reklam tanıtım gibi işler değil bunların yanında şarkıcının hayatını da düzene sokan bir nevi koç görevi gören kişi olmalısınız. Bunun için öncelikle kendi hayatınızı düzeninde yaşıyor olmanız gerekir. Sadece kendi hayatınızda uyguladığınız disiplin bir başkasının çalışma hayatını düzenlemenizde fayda sağlar. Bununla beraber konserler için güçlü bağlantılarınız olması gerekir.  Sektörde uzun seneler çalışan kişiler daha fazla konser olanaklarına sahip ancak onlar da sizinle aynı noktada başladılar. Çalışarak ve vazgeçmeyerek siz de aynı noktaya geleceksiniz. Bu sebeple elinizde olan bağlantılarınızı, çevrenizdeki tanıdıklarınızı iyi tutun. Onları kaybetmemeye özen gösterin ve gerektiği noktalarda taviz vermekten çekinmeyin. Bu sektörde devam edeceğiniz süre boyunca siz de çok şey isteyebilirsiniz.

Menajer Nasıl Deneyim Kazanır?

İşe başladığınızda elinizdeki bağlantılarınız sayesinde alışmaya başladığınız şarkıcıları kaçırmayın. Onlarla çalışırken en üst seviyede üretkenlik gösterebilir ve aynı zamanda da ünlü şarkıcıdaki üretkenliği de ortaya çıkarmalısınız. Bu sayede bir başka ünlünün menajerliğini de alma ihtimali artacaktır. Böylece sektörde domino taşı gibi hem iş deneyimi kazanacak hem de çevrenizi genişletmiş olacaksınız. Birkaç tanıdık olmadan bu işe başlamak zor olabilir. Bu yüzden ilk bağlantıları bulmak, onlarla en üst seviyede enerjiyle çalışıp verim almak önemlidir. Bu sayede sektörde bilinen ve aranan bir şarkıcı menajeri konumuna gelebilirsiniz. Deneyim de çevrenin genişlemesiyle beraber kendiliğinden kazanılacaktır.

Sanatçı menajerlerinin belirli bir çalışma saati yoktur. Her dakika ve her an üretken olmak zorunda ve konser ayarlamak için görüşmeler yapmak mecburiyetindedir. Bu yüzden çalışma saatlerinin esnekliğine kendinizi alıştırmanız gerekir. Menajerliğin, dışardan görüldüğü kadar kolay bir meslek olmadığını bilmenizde fayda var.

Menajerlik, okulu olmayan ve sadece güçlü bağlantılara dayanan bir meslek grubudur. Okulu olmadığı için de herkesin kolaylıkla yapabileceği bir meslek olmadığını bilmeniz gerekiyor. Tüm görüşmeleri sağlamak ve şarkıcının hayatını disipline etmek, kariyerindeki ince detaylar ve önemli kararlarda belirleyici rol olmak önemli detaylardır. Çok iyi iletişim becerisi isteyen menajerlik mesleği daha çok yeteneğe  de dayanıyor. Menajerliğin, etkili konuşma kabiliyeti, ikna etme başarısı isteyen meslek olduğunu belirtelim.

Aynı zamanda sanatçı menajerleri için bir diğer konu ise maddiyattır. Bu işe başladığınızda bir süre düzenli gelir elde edemeyebilirsiniz. Hatta yaşamınız boyunca her zaman aynı düzeyde para kazanamayabilirsiniz. Bu sebeple sorumluluklarınızı da bu duruma  göre almanızda fayda var.

Sanatçı Menajeri Ne Kadar Kazanır?

Sanatçı menajeri olmak isteyen gençler en çok bu mesleğin ne kadar kazandırdığını merak ediyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi düzenli bir gelir kaynağı olmayan bu meslekte her zaman aynı miktarda para kazanmak imkânsız gibi görünüyor. Şarkıcılarla yapacağınız sözleşmeler bittiğinde eğer sözleşme yenilenmezse siz de farklı bir şarkıcı ile çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu da bir şarkıcıdan alacağınız ücretin yok olacağı anlamına gelebilir. Meslekte başarı yakalayarak bağlantılarınızı güçlü tutabilirseniz birden fazla şarkıcı ile sözleşme yapabilir ve büyük paralar da kazabilirsiniz. Her iki ihtimalde de her zaman alacağınız para aynı olmayacak ve büyük dalgalanmalar yaşayacaksınız. Sanatçı Menajerliği mesleğini sadece parası için yapmak isterseniz bu detayı göz önüne almalısınız. Net bir çalışma saati bulunmayan ve esnek sisteme dâhil menajerlik diğer sektörlerde olduğu gibi sevmediğiniz zaman çalışabileceğiniz bir meslek değildir. Eğlenceyi, konuşmayı, yeni insanlarla tanışmayı, çevre yapmayı seven aktif bir kişi olmalısınız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp