Sanatçı Olmak İçin Olmazsa Olmaz Özellikler Nelerdir?

ikilem konser

Sanatçı Olmak İçin Olmazsa Olmaz Özellikler Nelerdir?

Sanatçı güzel sanatların herhangi birinde emeğini ve yaratıcılığını geliştiren kimsedir. Tiyatro, sinema, müzik gibi alanlarda sanat yapıtlarını ortaya çıkartan kimsedir sanatçı. Büyük bir anlamı olmasının yanı sıra bu kişilerin toplumdaki sorumlulukları da bir hayli fazladır. Bu sebeple iyi bir sanatçının özelliklerini sıralamak yeterli değildir. Değişen toplum yapısına, düzene göre iyi sanatçı özellikleri de değişkenlik göstermektedir. Kişi öncelikle kişisel gelişimini en iyi şekilde tamamlayarak sanatçı kişiliğini de geliştirmeye yönelebilir. Sanatçı olmak için olmazsa olmaz bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler değindiğimiz gibi her duruma göre değişkenlik gösterse de bazı değişmeyen kurallar vardır.

Ses sanatçıları bu yazımızda ele alacağımız sanatçılar olacak. Ses sanatçıları yani şarkıcılar da öncelikle kişisel gelişimlerini tamamlayan bir dizi eğitimden geçtikten sonra büyük emeklerinin karşılığını alacakları büyük kitlelere sahip olurlar. Bu kitleler konserlerde ve diğer özel organizasyonlarda şarkıcıları bırakmaz. Sevilen olmak ve her zaman dinlenen bir şarkıcı olmak için bu başarıyı devam ettirmek önemlidir. İyi bir sanatçı toplumsal her olayda duyarlılığını en hassas şekilde göstermelidir. Bu duyarlılık sayesinde daha fazla hayran kitlesine de sahip olabilir. Şarkıcıların sevenleri kadar sevmeyenleri de çok olur. Bunu avantaja çevirmek de yine şarkıcının kendi elindedir. Sadece sevenler değil bazen şarkıcıyı sevmeyen kitleler de bilinirliliğini arttırabilir. Bu dezavantajları avantaja çevirmek şarkıcının elinde olan bir durumdur. Tabii ki en iyi yol gösterici şarkıcının menajeri olacaktır. İyi bir menajerle çalışan şarkıcılar doğru yerde doğru açıklamalar yaparak ve adımlar atarak sektördeki yerini daha sağlam hale getirebilir.

Sanatçı olmak için olmazsa olmaz özeliklerden biri de sanat icra ettiğiniz alanda kendinizi en iyi şekilde her yönüyle geliştirmiş olmanızdır. Alanınızda en iyisi olmanız sektördeki varlığınızı daha sağlamlaştıracaktır. Bu sebeple bütün maddi imkânlarınızı alanınızda profesyonelleşmeye ayırmanızda fayda var. İyi bir şarkıcı sadece genel geçer eğitimleri almış olmakla kalmayıp birbirinden farklı müzik aletlerine hakim olabilmelidir. Aynı zamanda sadece kendi alanındaki şarkıları değil her alanda şarkıları büyük ustalıkla seslendiriyor olması da gerekir. Sanatçının olmazsa olmaz özeliği kendini her daim sürekli geliştiriyor olmasıyla ilgidir diyebiliriz.

Şarkıcılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Şarkıcılar alacakları ücretleri genel olarak kendileri belirler. Öyle ki çok iyi menajerle çalışan bir şarkıcının alacağı miktar diğerlerine nazaran daha iyi olacaktır. Menajer şarkıcının kazancını belirleyen en önemli unsurdur. Tabii ki iyi bir menajerle anlaşan şarkıcılar en iyi yerlere sadece olmazsa olmaz özellikleri taşıyorsa ulaşabilir. İyi bir menajer ise sektördeki güçlü bağlantılara sahip kişilerden oluşur. Sektördeki güçlü bağlantılar sayesinde şarkıcının konser sayısı artar ve böylece ulaşabildiği kitlelerde farklılaşır. Kar topu gibi büyüyen kitleler şarkıcıya maddi kazanım olarak geri dönerken menajer de bu pastadan dilimini alabilir.

Genel olarak şarkıcıların kazandığı belirli bir maaş yoktur. Her ay farklı miktarlarda para kazanabilirler. Sadece her ay diğerinden daha fazla kazanmaları gerekecektir. Çünkü sektörde kendini geliştiren iyi bir şarkıcı olarak kalmak için eğitimlere daha fazla maddi imkân ayırmaları gerekir. Aynı zamanda menajer de maddi kazanımın belirleyici rolü olduğundan aylık maddi kazancını etkileyen en önemli unsur olarak görülmektedir.

Lisede ve üniversitede güzel sanatlar bölümü ve fakültesi okuyan herkes sanatçılığa ilk adımını da atmış olur. Bütün eğitimler ve diğer detaylar iyi bir sanatçı olmayı destekleyen unsurlar olsa da tek başına asla yeterli değildir. Sanatçı olmak için tabii ki en önel şey yetenektir. Şarkıcılar için çok iyi bir ses şartı aranır. Yetenekler dâhilinde sesinin güzel olması önemliyken bunun yanı sıra sahne yönetiminin de çok iyi olması gerekir. Ses karakteri çok iyi olmalıdır ki saatlerce şarkı söylese de şarkıcının performansı hep en üst düzeyde kalmalıdır.

Şarkıcılarda son zamanlarda dans da aranan yetenekler arasında bulunuyor. İyi bir dans yeteneği sizi diğer tüm şarkıcılardan ayırabilir. Farklı bir yere konumlanmak isterseniz herkesten farklı bir yeteneğinizin olması gerekir. Bunu dans müzik ses ya da farklı bir şeyle yapabilirsiniz. Kimi şarkıcılar sahnede enstrüman çalmayı önemli görürken kimi de dansıyla ön plana çıkar. Hepsi de sanatçı olmak için olmazsa olmaz özellikleri kendi yeteneklerine göre yeniden yazar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp