Ahmet Özhan

Ahmet Özhan kimdir?

26 Ağustos 1950 yılında babasının polislik görevini yerine getirmek üzere gittiği Şanlıurfa’da dünyaya geldi.  Aslen Konyalı olduğu bilinmektedir. Bilinen adıyla Ahmet Özhan’ın asıl adı Ahmet Katıgözdür.  1960 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyetinde müzik eğitimi aldı. Bir yandan eğitimine devam ederken diğer yandan sahne ve plak çalışmalarına başladı. Erken yaşlarda sahne alan Ahmet Özhan ilk profesyonel sahne deneyimini 1968 yılında Bebek Belediye Gazinosunda yaptı. Henüz 18 yaşındayken 1970-1980 yıllarının popüler Türk Müziği yorumcusu olarak adını duyurdu.  Sonra ki yıllarda dönemin usta isimlerinden özel dersler aldı.  Ahmet Özhan klasik ve popüler müzik beraberinde 1980 yılları başından itibaren tasavvuf müziği çalışmalarına da öncülük etti. Gerek yurtiçi gereke yurtdışın da olmak üzere bir sürü konser ve festivallere katılma şansı yakaladı. “Devlet Sanatçısı” unvanını 1998 yılında aldı.

1998-1991 yılları arasında 10 yıl boyunca TRT İstanbul Radyosunda ses sanatçısı olarak görev yaptı. 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer almış olup, o tarihten itibaren bu topluluğun genel sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir.  Sanatçı “Meşk” isimli tasavvuf albümleri projesini ilk olarak 2006 yılında çıkardığı “Ramazan İlahileri” albümü ile başlattı.

Ahmet Özhan diğer sanat dallarında da en az plak deneyimleri kadar başarılı olmuştur. Sinema filmleri, televizyon dizileri ve radyo çalışmaları, televizyon müzik programlarında solist ve sunucu olarak bulundu. “Son Nebi, Yüzyılların şarkıları, Mevlana’nın Dilinden, Hoş geldin ve Geceler Gariplerindir” gibi albümleri vardır. 193 yılında Çocuğumu İstiyorum filminde de Ahmet adı ile rol almıştır. Birkaç filmde de daha oyunculuk yapan Ahmet Aslan son olarak Tövbeler Olsun dizisinde rol alarak kariyerine davam etmektedir.  2004 yılında 10. Kral TV Video Müzik Ödülleri- En iyi Türk Sanat Müziği Erkek solisti ödülünü aldı.

Ahmet Özhan’ın Menajeri Kimdir?

Ahmet Özhan’ın konser ve program detaylarıyla ilgili detaylı bilgileri menajeri tarafından alabilirsiniz. Günümüzde halen şarkılarını sahnelerde söylemeye devam eden Ahmet Özhan’ın çeşitli etkinliklerde yer alması için müsaitlik durumunu ve diğer bilgileri Paradise Production ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.