Aydilge

Aydilge Kimdir?

 

Pop şarkıcısı ve şarkı sözü yazarı Aydilge, 1979 yılında Kütahya’da dünyaya gelmiştir. Erken yaşta mikrofonlara alışan Aydilge, sekiz yaşında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu sınavlarını kazanan Aydilge, 15 yaşına kadar, Türkiye’nin ilk Türk Sanat Müziği çocuk korosunda radyo sanatçısı olarak görev almıştır. 2006 yılında burslu okuduğu Başkent Üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo, TV ve Sinema alanında yüksek lisansını tamamlayarak “İletişim Uzmanı” unvanını aldı.

 

Tamamının söz ve bestesi kendisinin olan ve 28 Mart 2006’da EMI müzik tarafından yayımlanan Küçük Şarkı Evreni albüm sanatçısı Aydilge, ikinci albümü “Sobe”‘yi Dokuz Sekiz Müzik’ten 27 Ekim 2009’da yayımladı. İlk albümüyle Yüxexes Dergisi’nce “Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı” seçildi. Roll ve Milliyet Sanat Dergisi, Küçük Şarkı Evrenini 2006’nın en iyi albümleri arasında gösterdi. Aydilge’nin ilk albümünde yer alan “Çal” parçası, Petrol Records’un “The Greatest Songs Ever: Turkey” adlı derlemesinde yer aldı. Albüm 25 ayrı ülkede yayınlandı. Haziran 2010’da, yeni teklisi ve klibi yayımlandı. Takıntı, dijital satışlarda çok yüksek bir satış grafiği yakaladı. Aydilge’nin üçüncü albümü “Kilit”, 19 Şubat 2011’de DSM etiketiyle yayımlandı. Aynı yıl Dokuz Sekiz Müzik’ten “Akıllı Bir Deli” teklisini yayınladı. Aydilge’nin dördüncü albümü “Yalnızlıkla Yaptım”, 14 Mart 2013’te DSM etiketiyle yayımlandı. Albümden ilk klip Yalnızlıkla Yaptım adlı parçaya çekildi. 2014 yılının yaz aylarında yeni single’ı ”Aşka Gel” i yayınladı. 2015 yılının Mayıs-Haziran ayları arasında yeni single’ı “Yangın Var” ı yayınladı. Sanatçı, kendi albüm ve çıkardığı single şarkıların yanı sıra birçok programın ve televizyon dizisinin müziklerini de yapmıştır. Sanatçı günümüzde ise A Para isimli televizyon kanalında “Aydilge ile Bizdensin” programının sunuculuğunu üstlenmektedir.

 

Aydilge Menajeri Kimdir?

Aydilge yoğun bir şekilde konserlerine ve etkinliklere katılımıyla şarkılarını sahnelerde seslendirmeye ve televizyon programına devam etmektedir. Aydilge’nin etkin, konser ve festival gibi katılımları hakkında detaylı bilgilere Paradise Production aracılığıyla menajeriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

 

× Whatsapp