Sanatçıların Kariyerinde Menajerlerin Yeri

menajerlik

Sanatçıların Kariyerinde Menajerlerin Yeri

Menajer her daldan sanatla ilgilenen kişilerin işlerini yöneten kişidir. Sanatçıların kariyerinde menajerlerin yeri de çok önemlidir. Ülkesinde ya da dünyada tanınan insanlarla çalışan menajerler, ünlü isimlerin kariyerini oluşturan kişilerin başında gelir. Gerekli tüm hazırlıkları yapar. Ünlü isimlerle çalışan menajerler kişilerin tüm planlamalarını yaptığı gibi hayatına da yön verir. Sanatçıların kariyerinde menajerlerin yeri büyüktür. Doğru menajer seçimi yapmak gerekmektedir. Sanatçının donanımı kadar menajerin de donanımı önemlidir. Sektörde büyük bir yere sahip olması, bağlantıları ve planlaması da zengin olmalıdır. Sektörde zengin kitleye sahip olan menajerler başarılı bir kariyer yönetebilir. Krizleri fırsata çevirmeyi bilir. Sanatçı menajerliği büyük yönetim isteyen bir meslektir.

Sesi güzel olan ve şarkı söyleme yeteneği bulunan insanlar hayatında mutlaka şarkıcı olmak ve bu kariyerini en doğru şekilde devam ettirmek istiyorlar. Doğru menajer seçimiyle iyi bir kariyer planlaması yapabilmek mümkün. Bu anlamda sanatçıların kariyerinde menajerin yeri ve önemi de bir hayli büyük. Sektör içerisindeki iş birliği çalışmalarını ve görüşmeleri sağlayacak en iyi menajer sesi güzel olan ve şarkı söylemeyi seven herkesi iyi bir noktaya taşıyabilir. Sadece bu alanlarda değil aynı zamanda sanatçı kariyerini yükseltmek isteyen herkesin kariyerini devam ettirecek eğitim almasını da sağlayacak yönlendirmeler yapabilir. Menajerler sanatçıların kariyerine yön veren en belirgin insanlardandır. En iyi menajerlerle çalışmak kariyerinizin de nasıl seyredeceğiniz belirleyen en önemli unsurdur. Menajer sadece beraber çalıştığınız ekip arkadaşınız değil aynı zamanda sizi destekleyen kişi olmalıdır. Bu anlamda enerjinizin tuttuğu ve iyi anlaşabildiğiniz kişilerle çalışmayı tercih etmelisiniz. Beraber vakit geçirmekten hoşlandığınız kişiler yanınızda bulunmalı ve sanatçı kariyerinde çıktığınız yolda size eşlik etmelidir.

Sanatçı menajeri sanatçının her anında mentor görevi görerek yönlendirme ve destek sağalama işini yaparken aynı zamanda şarkıcının seçeceği şarkıların da farkında olmalıdır. Sanatçıyı sesine, tarzına uygun en iyi şarkılara yönlendirmek de menajerin görevidir diyebiliriz. Her sanatçıya özgün uygulana bir strateji vardır. Sizin tercih ettiğiniz menajer de size uygun bir çalışma stratejisi oluşturan olmalıdır. Beraber çalışacağınız profesyonel kişiler sizin bilinirliliğinizi artıracak, fiyat politikanızı oluşturacak ve doğru kanallarla tüketicilerle buluşturacaktır. Her adımda doğruluğundan emin olduğunuz hamleler yapmak çok önemli. Sanatçıların reklam, tanıtımını sağlayan menajerler sürekli göz önünde ve gündemde tutulmasını da sağlar. Aynı zamanda sanatçının hayatını düzene sokarak yukarıda belirttiğimiz gibi mentor görevini de üslenir. Bu şekilde detaylı ve kapsamlı çalışma yapan menajerlerle sanatçılar başarı yakalayabilirler.

Ses Sanatçılarının Hayatında Menajerin Yeri

Ses sanatçılarının menajere daha çok ihtiyacı vardır. Çünkü sürekli sahne alması ve kendini unutturmaması çok önemlidir. Aynı zamanda çıkacak yeni şarkılarını piyasada nasıl pazarlayacağını da menajerle beraber yönlendirmelerle yapabilir. Şarkıcı menajerliği bu anlamda diğerlerinden biraz daha kapsamlı biri ş olabilir. Her zaman sahne alacak mekanlar ayarlanır reklamlar tanıtımlar yapılır, televizyon programları ayarlanır, belki dizi ve film gibi projelerde de kendini göstermesi sağlanabilir. Sanatçı menajerleri bu sebeple büyük donanım ve bilgi sahibi olmalıdır. Sanatçı adaylarının kendilerine menajer seçiminde bulunurken bu detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

Sanatçı menajerliği karmaşık bir dizi işlemlerin yapıldığı bir iştir. Büyük ölçüde ne yapacağını bilen ve sanatçıyı iyi analiz eden menajer sanatçının başarıya ulaşmasını da kısa sürede sağlar. Sadece menajerle değil aynı zamanda yapım şirketi, dağıtım şirketi, halkla ilişkiler, reklam ve medya ajansı gibi birçok alanda farklı kişilerle ekip olarak çalışmayı biliyor olmak gerekmektedir. Sanatçı menajerliğinde başarı bir ekip işi olarak bilinmektedir. Ekip iyi odluğunda ve uyumlu çalıştığında başarı da gelecektir. Sanatçı bu detayları düşünmeden sadece üretecek ve yaratıcılığa odaklanarak adını büyütecektir.

Siz de adını duyurmak isteyen ve reklam tanıtım gibi işlerini profesyonel şekilde yürütmek isteyen bir sanatçıysanız size imkânlar sağlayacak bir menajerle çalışmanızda fayda var. Kariyerinizi iyi yönetecek olan menajeri seçmek için tanınırlığına ve diğer çalışmaların da bakmanızı öneriyoruz. Sizin için oluşturacağı kariyer hedef planlamasının detayı da işinde ne kadar başarılı olacağını da göstermektedir. Bu sebeple menajeriniz olmasını istediğiniz kişilerin çalışmalarına göz atarak sizin için oluşturduğu kariyer planlamasına da göz atmalısınız. Bu planlama sanatçının tarzına uygun ve hedeflediği kariyer tablosuna uyumlu görünmelidir.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir