Ses, Işık, Sahne Kurulumu Nedir? Nasıl Yapılır?

Konserlerde ses, ışık, sahne kurulumu çok önemlidir. Ses, ışık ve sahne kurulumu hizmeti, birçok organizasyonda ihtiyaç duyabileceğiniz, başlıca kiralama ve kurulum malzemelerindedir.  Başta konserler olmak üzere düğün, miting, festivaller, kutlama törenleri gibi çeşitli organizasyonlarda ihtiyaç duyulan hizmetlerin başında gelir.

Bununla birlikte mezuniyetler, gala geceleri, defileler, ödül törenleri, özel gün etkinlikleri, açılış törenleri, tanıtımlar, hatta toplantı ve seminerler gibi aklınıza gelebilecek daha birçok etkinlik ve organizasyon için sahne kiralama ihtiyacı duyulmaktadır. Oldukça titiz bir şekilde kurulması gereken sahneler, ihtiyaç halinde çeşitli konsept ve içeriğe göre hazırlanarak dekore edilebilir. Seyircilerin eğlenceli ve güzel bir akşam geçirmeleri için gerekli olan tüm hazırlıklar bütün detaylarıyla yapılmalıdır.

Konserlerde sahne kurulumunda önemli olan diğer bir detay ise sestir. Orkestranın yer alacağı alan iyi düzenlenmelidir. Tüm müzik aletleri sahnede kendini gösterecek ve de seyircinin de ilgisini toplayabilecek bir düzende olmalıdır. Bazı konserlerde bazı müzik aletleri öne çıkarılabilir. Eğer bazı müzik aletlerinin öne çıkarılması isteniyorsa da sahnede daha fazla ön planda olabilir. Örneğin bazı konserlerde klarnet ön planda istenirken bazılarında ise piyano istenebilir.

Doğru, etkili ve sorunsuz etkinlik organize etmek için her şeyi çok yönlü düşünmek ve bunu da profesyonel düzeyde yapmak gerekmektedir. Seçtiğiniz firmanın bu konuda planlama yeteneği gelişmiş, profesyonel bir organizasyon firması olması önemlidir. Bu gibi planlamalar prodüksiyon şirketi ile şarkıcının anlaşması, karşılıklı bilgi alışverişi ile mümkün olabilir. Bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda düzenleyeceğiniz etkinliklerde ne istediğinizi bilmek, doğru planlama yapmak ve doğru iletişim kurmak çok önemlidir. Süreç, sizden alınan bilgiyle prodüksiyon firmasının tasarlayacağı sunumla ilerler.

Etkinlik öncesinde ilk olarak teknik ekip sizin beklenti ve talepleriniz doğrultusunda ses, ışık ve sahne sistemleri başta olmak üzere gerekli ekipmanları hazır eder. Bu noktada işveren ve sanatçı ekibi arasındaki bilgi alışverişinin önemli olduğunu belirtmekte de fayda olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp