Türk Lirası ile Vietnam’da Ziyaret Edebileceğiniz Festivaller

Vietnam (1 Vietnam Dongu: 0,00080 Türk Lirası)

 

Tet Nguyen Dan (Tet)

https://www.holidify.com/pages/tet-nguyen-dan-1928.html

Vietnam’da yeni yılın gelişini kutlamak üzere 3 gün resmi tatil vardır. Vietce’de “Tet Nguyen Dan” “ilk sabah bayramı” anlamına gelir. Çin Yeni Yılı’ndan türetilen bu kutlama aynı zamanda baharın gelişini kutlamak için yapılır. Çin yeni yılı kutlamalarında olduğu gibi Vietnam’da da aileler bir araya gelir ve yeni bir başlangıç yapılır. Hanoi, Ho Chi Minh ve diğer şehirlerde iseniz sokak partileri ve geçit törenlerine katılabilir, yemek, dekorasyon malzemeleri, kıyafet, ne isterseniz sokaklardan satın alabilirsiniz. Bu şehirlerde gece sabaha kadar süren havai fişek gösterilerini izleyebilir, çalan davullar eşliğinde dans edebilirsiniz.

 

Hue Festivali

https://sonasia-holiday.com/sonabee/hue-festival

Her iki yılda bir kez kutlanan Hue Festivali eski imparatorluk başkenti olarak geçmektedir. Hue Festivali tiyatro, kukla, dans, müzik ve akrobasi gösterileri düzenlenmektedir. Kentin farklı yerlerinde icra edilse de çoğunlukla Hue Kalesi çevresinde gerçekleşmektedir. Bu festival, Hue’nun mirasını onurlandırmak için iki yılda bir Hue’da düzenlenen uluslararası bir kültürel etkinliktir. İlk Hue Festivali, Vietnam-Fransız Festivali olarak ortaya çıkmıştır ve 1992’de kutlanmaya başlanmıştır.

2000 yılında, festivalin resmi adı “Hue Festivali” oldu.

Vietnam’ın en büyük festivallerinden biri olan Hue Festivali, Hue’nun geleneksel değerlerini canlandırmak için hem şehir içinde hem de şehir dışında düzenlenen birçok topluluk temelli etkinliktir. Bu etkinlikler arasında Saray Gecesi, Nam Giao İbadet Töreni, Truyen Lo Töreni, Ao Dai Festivali, Deniz Festivali, Uçurtma Yarışması, İnsan Satrancı vb. festivaller bulunmaktadır.

Normalde festivale katılan 20’den fazla Vietnamlı sanat şirketi ve 20 uluslararası sanat şirketi bulunmaktadır. Festival zamanı dünyanın birçok yerinden binlerce sanatçı Hue’ya gelmekte ve şehrin dört bir yanındaki 40 kadar mekanda yaklaşık 200 gösteri gerçekleştirmektedir. Festival süresince peş peşe düzenlenen yarışmalar, fuarlar, bilim konferansları ve sergiler milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekmektedir. 2006 yılında 1,5 milyon yerli ve 150 milyon uluslararası ziyaretçi katılmıştır.

 

Parfüm Pagoda Festivali

https://vietnamfestival.wordpress.com/2013/04/24/perfume-pagoda-festival/

Parfüm Pagodası, Vietnam’ın en ünlü Budist hac bölgesidir. Binlerce hacı kutsal mağaraya mutlu bir yıl için dua etmek için gelmektedirler. İnsan yoğunluğu, Parfüm Pagoda Festivali’nde zirveye ulaşmaktadır. Kutsal mağaralara bir geçit ile seyahat etmektedirler. Pirinç tekneleri ve kireçtaşı dağlarından geçen yatılı tekneler, daha sonra tarihi tapınakları ve yüzlerce taştan geçmektedir. Parfüm Pagoda Festivali, Çin ay takvimlerinin ilk ayının 15. gününde kutlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp