Türk Lirası ile Hindistan’da Ziyaret Edebileceğiniz Festivaller

Hindistan (1 Hindistan Rupisi: 0,23 Türk Lirası)

 

Diwali Festivali

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/diwali-nedir-diwali-bayrami-hakkinda-bilgiler-41931770

Hindistan’ın en ünlü Hindu festivallerinden biri olan Diwali, büyük bir gösterişle ve gösterilerle kutlanır. Bu ışık festivalinde evler, kil lambaları, mumlar ve Ashok yapraklarıyla süslenir. İnsanlar yeni kıyafetler giyer, aileler puja’ya katılır, krakerler patlar ve tatlıları arkadaş, aile ve komşularla paylaşılır. Ekim ayının ortasından kasım ayının ortasına kadar Gregoryen Takvimi’ne karşılık gelen Hindu lunisolar takviminin Kartik ayının en karanlık ayı gecesi ülke genelinde kutlanmaktadır.

 

Bütün Hindistan’da özellikle de büyük şehirlerdeki Hindular festival bağlamında gökyüzünü de ışıklandırıyor. Bunun için kullanılan en yaygın araç ise havai fişekler. Hindistan’daki bazı eyaletlerde havai fişek kullanımı yasak olmasına rağmen Diwali festivalini kutlayan Hindular yasağa aldırış etmiyor. Bununla birlikte Hindistan’da zaten önemli bir sorun olan hava kirliliği festival boyunca önemli ölçüde artıyor.

 

 

Holi Festivali

Renklerin festivali olarak da bilinen Holi, Hindistan’ın en ünlü festivallerinden biri ve ülkenin dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Holi arifesinde insanlar büyük Holika şenlik ateşi yakar ve etrafında şarkı söyleyip, dans eder. Holika, kötülük anlamına gelmektedir. Baharın gelişi iyilik olarak tanımlandığından ve Prens Prahlad’ın zaferini ifade eder. Gregoryen takvimin mart ayı, Hindu lunisolar takviminin Phalgun ayında neredeyse ülkenin her yerinde gerçekleşmektedir ancak en canlı kutlamalar Kuzey Hindistan eyaletlerinde görülmektedir.

Dussehra Festivali

Vijayadashami olarak da anılan Dussehra, aynı zamanda Hindistan’ın en çok katılımcısı olan festivallerindendir. Ülke çapında farklı biçimlerde kutlanan bu festivalde Ramlila her yerde 10 gün boyunca tutuluyor. Festivalin amacı iblis kral Ravana’nın Lord Rama’nın elinde ölümünü kutluyor olmaktır. Gregoryen takvimin eylül veya ekim ayında gerçekleşen festivalin teması süslenmiş pazarlar, esnafın koşuşturması, Ram-leela eylemleri ve Ravana, Meghnad ve Kumbhakaran eflatunlarının yakılmasıdır. Hindistan Pan’da gerçekleşmektedir.

Navratri

Hindistan’daki tüm insanlar tarafından farklı şekillerde kutlanır. Gujarat’ta genç Garba geceleri ve enerjik Dandiya Raas dansları ile toplamda dokuz gün süren bir kutlamadır. İnsanlar güzel, renkli geleneksel kıyafetler giyer ve çevrede çok sayıda genç ve onların adrenalini bol gösterileri festivale renk katar.  Güç anlamına gelen Tanrıça Amba’nın dokuz farklı biçimde kutlanmasını temsil eder. Ashwin ayının ilk dokuz günü kutlanmaktadır. Neredeyse ülkenin her yerinde kutlanmaktadır, her yerinde en hareketli gösteriler Gujarat ve Maharashtra’da gerçekleşmektedir.

Durga Puja

Hindistan’ın önemli festivallerinden biri olan Durga Puja, ülke çapında Bengalis tarafından ihtişamla kutlanır. Tanrıça Durga’ya olan 10 günlük saygı, bayram ve ibadetlere kültürel şarkı, dans ve tiyatro gösterileri eşlik ediyor. İnsanlar geleneksel kıyafetler giyinir, dua eder ve kendilerine ziyafet çeker.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp