Türk Lirası ile Makedonya’da Ziyaret Edebileceğiniz Festivaller

Makedonya (1 Makedonya Dinarı: 0,34 Türk Lirası)

Vevcani Karnavalı

Kuzey Makedonya’nın en eski karnavalı olarak bilinen Vevcani Karnavalı, her yıl 10-14 Ocak tarihleri arasında kutlanmaktadır. Diğer tüm karnavallardan farklı olarak, ülkedeki ve dünyadaki güncel olaylara maskeler aracılığı ile değinilen ve her sene oldukça ilginç görüntülere sahne alan bu karnaval, Dünya Karnaval Kentleri Birliğine üye ve Vevcani Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Modern zamanın pagan gelenekleriyle bütünleştiği karnaval, Vasilitsa halayı ve tüm maskelerin Vecani’nin merkezinde yakılmasıyla son derece görkemli bir şekilde sona ermektedir.

Yürüyüşün ardından söz konusu kişiler, Vevçani’deki tüm evleri dolaşıyor, gece 02.00 ile 03.00 gibi yukarı ve aşağı mahalleden gelin ve damatlar burada buluşuyor. Gelin ve damat, bereketi simgeliyor. ‘Kutsal su’ diyebileceğimiz Vevçani pınarlarından su dolduruyor. Bu suyla geleneksel Vevçani lezzetleri yoğruluyor ve bunların içine para konuyor. İnanışa göre, bu yiyeceklerdeki parayı bulan gelecek yıl şanslı oluyor.

Manaki Kardeşler Uluslararası Film Festivali

Dünyanın en eski film festivallerinden olan Manaki Kardeşler Film Fesivali, film yapımı ve fotoğraf sanatının gelişmesinde büyük katkıları bulunan Balkanlar’ın ilk kameramanları olarak bilinen Manaki Kardeşler adına düzenlenmektedir. 1979 yılından günümüze varlığını sürdüren bu heyecanlı etkinlik her yıl eylül ayında gerçekleşir. Yerel, uluslararası, genç, yaşlı tüm sinemacıların çalışmalarının sergilendiği festival kapsamında sergiler, seminerler, tartışmalar ve çalışma atölyeleri gerçekleşmektedir.

Festivalin büyük ödülü de Kamera 300 diye adlandırıyor. Dünyada üretilen en yeni filmler cazip programın bir parçası olarak Altın, Gümüş ve Bronz 300 kamerası için yarışmaktadırlar. Bu ödüller en iyi yönetmene verilmektedir. Festivalin resmi yarışma programının yanı sıra kısa film programı da içermektedir. Ayrıca atölye çalışmaları, seminerler, tartışma oturumları ve sergiler düzenlenmektedir.

Festivalde ayrıca Yaşam Boyu Başarı Ödülü de verilmektedir.

Ohri Yaz Festivali

Dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi festivallere katılması için davet eden Makedonya’nın en çok katılım gösterdiği keyifli ve görkemli bir yaz festivalidir. Temmuz ve ağustos ayları arasında düzenlenir. Ohri’nin bir kentinde düzenlenen yaz festivalinde operalar, dans gösterileri, oyunlar, amatör ve tanınmış sanatçıların sahne aldığı müzik konserleri yer alır.

Üsküp Caz Festivali

Üsküp Caz Festivali, 1982’den beri Üsküp, Kuzey Makedonya’da düzenlenen bir caz festivalidir. Festival, ülkenin kendi kültüründen ve geleneklerinden uzak görünen bir türü desteklese de, geniş kitleleri kendine çekmektedir. Her yıl Ekim ayının sonunda şehirdeki birkaç farklı mekanda gerçekleşir. Festival, Avrupa Caz Ağı’nın ve Dünya Müzik Festivalleri Forumu’nun bir parçasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp