Türk Lirası ile Sırbistan’da Ziyaret Edebileceğiniz Festivaller

Sırbistan(1 Sırp Dinarı: 0,18 Türk Lirası)

Belgrad Müzik Festivali (BEMUS)

https://www.bemus.rs/en/news/exceptional-concert-of-rts-choir-held-in-cathedral-church.html

Her yıl ekim ayının ikinci yarısı gerçekleştirilen Belgrad Müzik Festivali (BEMUS), Sırbistan’ın en eski ve en önemli müzik festivali olmakla birlikte Güneydoğu Avrupa’nın da en çok katılımcıyla gerçekleşen klasik müzik festivallerinden biridir. BEMUS, Güneydoğu Avrupa’daki en özgün klasik müzik festivallerinden biridir ve Belgrad şehri için özel öneme sahip bir kültürel etkinlik konumundadır. Yerel sanatçıların ve yaratıcılıklarının tanıtımına her zaman özel ilgi gösterilmesine rağmen BEMUS çoğunlukla en çekici uluslararası programları sunarak itibarını sağlamlaştırmıştır.

BEMUS sayesinde, yalnızca son on yılda Belgrad zamanımızın en önemli topluluklarına ve solistlerine ev sahipliği yapmıştır. Köklü sanatçıların yanı sıra profesyonel kariyerlerine adım atmaya hazır genç müzisyenlere de mekanlarını açmaktadır. BEMUS Festivali’nin sorumlu yapımcısı CEBEF, Belgrad Festivaller Merkezi’dir.

Exit Müzik Festivali

https://partymag.org/blog/exit-festival-partymaglefestivale-2

Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde yer alan 17. yy’dan günümüze varlığını korumuş Petrovaradin kalesinde gerçekleşmektedir. Genellikle temmuz ayının ilk haftasında gerçekleşen festivalin, Petrovaradin kalesinin sıra dışı atmosferinde “müzikle” eğlenmek için dünyanın birçok yerinden insanlar Novi Sad’a gelmektedir. Ana sahne ağırlıklı olarak rock, punk, hip hop grupları ağırlasa da club alanı ve diğer müzik türlerinin sergilendiği 40’tan fazla sahne bulunmaktadır.

Belgrad Yaz Festivali (BELEF)

https://www.morethanbelgrade.com/belef-2021-belgrade-summer-festival/

Her yıl temmuz ayından başlayıp ağustos ayının başına kadar devam eden Belgrad Yaz Festivali (BELEF), tiyatro, dans, görsel sanatlar ve müzik olmak üzere dört büyük sanatsal etkinliği bir araya getirmektedir. Geçtiğimiz yıllarda “Belgrad Yaşıyor” sloganı altında Belgrad’ın farklı noktalarında birden farklı sanat dallarında çok sayıda etkinlik düzenlenmiştir. Bu festivalde Belgradlılar ve ziyaretçiler için tiyatro sahnelerinde en iyi dramaları izleme, kitap tanıtımlarına katılma, opera dinleme, görsel ve diğer temsilleri izleme şansına sahip olacaklardır. Son bir kaç yıldır farklı Sanat Akademileri mezunlarının mezuniyet projesi kapsamında sahne alacakları drama oyunlarına ağırlık verilmiştir.

Gösterilerin çoğu Sırp dillerinde ama bu sizi endişelendirmesin. Müzikallere veya dans gösterilerine katılabilirsiniz. Ne de olsa müzik ve sanat ortak dildir ☺

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp