Türk Lirasi ile Tayland’da Ziyaret Edebileceğiniz Festivaller

Tayland (1 Tayland Bahtı: 0,57 Türk Lirası)

Tayland Songkran – Su Festivali

Tayland festivalleri deyince akla gelen ilk festivallerdendir. Su festivali olarak da geçen bu festival aslında Tay yeni yılı olarak kabul edilmektedir. Songkran kelime olarak Tayca’da Sanskrit yani bir nevi “Geleceğe doğru yürümek” anlamına gelmektedir. Geçmiş yıldaki sıkıntılardan, sorunlardan suyla arınıp, daha sakin ve güzel bir hayat dilemektedirler. 13-14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleşen bu festival Tayland’ın her bölgesinde gerçekleşmektedir.

Tayland  Loy Krathong

Loy Kratong bir nevi Budist bayramıdır. Buda’ya saygı gösterdikleri şans ve günahlarının bağışlanmasını diledikleri bir festivaldir. Loy Krathong kelime olarak ‘’Su üstünde batmadan duran nesne’’ anlamına gelmektedir. Çeşitli materyallerden bir nesne yapıp,  genellikle akşam saatlerinde nehirde su üstüne koyup yüzmesini izlemektedirler. Bu aktiviteyi yaparken kendi dinlerine özel dualarını da okumaktadırlar. Festival her yıl ilk dolunay gerçekleştiğinde düzenlenmektedir.

Tayland Yi Peng Festival

Tayland’ın kuzeyinde gerçekleşen Yi Peng, Tayland’da gerçekleşen en renkli festivallerden biri olarak bilinmektedir. Bu festivalde bambu ağacı, kâğıt ve ateşleyici kullanarak yaptıkları nesnelerin gökyüzünde süzülmesini izlemektedirler. Genellikle gökyüzünde güzel bir görüntü olduğu için festivaller arasında oldukça tercih edilmektedir. Tayca’da festival için kullanılan nesneler Khom Loy olarak geçmektedir. Tayland’ın kuzeyi olan ve en büyük etkinlik yeri olan Chiang Mai’de gerçekleşen bu festivalin normal tarihi kasım ayı olarak geçse de yılbaşı gecesi kutlayanlar da bulunmaktadır.

Tayland Lopburi Monkey Festival

 

Tayland festivalleri deyince en ilgi çekici festivallerden biridir. Tayland’ın merkez şehirlerinden biri olan Lopburi‘de gerçekleşen Maymun Festivali, adından da anlaşılacağı üzere maymunların konunun merkezinde olduğu bir etkinliktir. Lopburi çok fazla maymunun yaşadığı bir şehirdir. Bu sebeple her sene onlar için de bir kutlama ve etkinlik olmaktadır. İnsanlar belirlenen yerlere çok sayıda meyve, sebze ve yemek bırakıyor, maymunlar da toplanıp verilenleri yemek için alana iniyor. Festival, Lopburi’de yaşayan insanların, şehirlerine turist çektikleri için maymunlara teşekkür etme biçimi olarak bilinmektedir. Etkinlik kasım ayının son haftası gerçekleşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp